VU Nuoristotoimintakilpailun sijalle 9.!

23.10.2023

VU:n nuoret urhelijat onnistuivat tänä kesänä upeasti maan kattavassa Nuorisotoimintakilpailuissa. Viipurin Urheilijat sijoittuvat tiukassa kamppailussa lopulta sijalle 9., mikä on paras tuloksemme pitkään pitkään aikaan! Viime vuodesta kohensimme sijoitusta kokonaiset 13 sijaa, mikä on huikea parannus. Helsyn alueella VU sijoittui kolmanneksi.

Nuorisotoimintakilpailuun lasketaan kesän aikana pisteitä: Junnuhuipentumista ja kävelyistä, maastokilpailuista, junnuviesteistä, moniotteluista sekä yhtenä tekijänä on vielä seuran junioreiden lisenssien lukumäärä. Jokaisesti kilpailusta keräsimme hienosti pisteitä ja jokaisen urheilijan osallistuminen oli ensiarvoisen tärkeää.

Nuorisotoimintakilpailun pisteet näet alla olevasti linkistä.

Tilastopaja Oy Yleisurheilutilastot

Lämpimät onnittelut koko seuran junioritiimille, valmentajille ja ohjaajille, tietenkin itse urheilijoille ja vanhemmille! Olemme tehneet loistavaa tiimityötä läpi vuoden ja tästä on upea jatkaa ensi kaudelle 2024!